Kargo Şirketlerine Rekabet Soruşturması

109

Aralarında Aras Kargo, MNG Kargo ve Solmaz Nakliyat’ın da bulunduğu 9 kargo taşımacılık şirketi hakkında müşteri paylaşımı yaparak Rekabetin Korunması Kanunu’nu ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Son dakika açıklaması Rekabet Kurumu‘ndan geldi.

Kurum resmi sayfası üzerinden yapılan açıklamada bazı kargo ve taşımacılık şirketleri hakkında soruşturma açıldığına yer verildi. Hakkında soruşturma açılan şirketler arasında Aras ve MNG Kargo da var.

SOURŞTURMA NEDEN AÇILDI?

Soruşturma ile ilgili yapılan açıklamada, Ünsped Paket Servisi San. ve Tic. AŞ (UPS) ile UPS’den uluslararası taşımacılık hizmeti alarak yeniden satış yapan posta/paket/kargo taşımacısı teşebbüsler arasında müşteri paylaşımı yoluyla ilgili kanun maddesinin ihlal edilip edilmediğine yönelik resen yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Rekabet Kurumunun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ünsped Paket Servisi San. ve Tic. A.Ş. (UPS) ile UPS’ten uluslararası taşımacılık hizmeti alarak yeniden satış yapan posta/paket/kargo taşımacısı teşebbüsler arasında müşteri paylaşımı yapılmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak re’sen yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 15.02.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

  • Air Ekspres Dağıtım Taşımacılık Lojistik Hizmetleri ve Tic. Ltd. Şti.
  • Aras Kargo Yurtiçi Yurtdışı Taşımacılık A.Ş.,
  • Asilkar Lojistik Dağ. Hiz. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.,
  • MNG Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı Taşımacılık A.Ş.,
  • Paket Taşımacılık Sistemleri ve Turizm Bilgisayar Ticaret A.Ş.,
  • Solmaz Nakliyat ve Ticaret A.Ş.,
  • STF Kargo Nakliyat Ticaret Ltd. Şti.,
  • TNT International Express Taşımacılık Ticaret Ltd. Şti.,
  • Ünsped Paket Servisi San. ve Tic. A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına, 18-05/77-M sayı ile karar verdi.

* Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.”

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here