Hizmet ile ilgili sorular

610
Pek çok sıkıntının yaşandığı, her ferdinin ayrı ayrı imtihanları göğüslediği şu buhranlı dönemi, kuluçka dönemine benzetiyorum. Tarihçiler ne der bilmem ama Osmanlı’nın Fetret devrine de benzetilebilir belki.. Sıkıntılı bir dönemden sonra toparlanma ve büyüme adına güzel bir tecrübedir.
Pek çok şey yaşanıyor.. İmtihanın getirdiği ciddi bir zorluk var. Böyle dönemlerde insanlar – değillerse bile- filozof olurlar. Çünkü düşünürler, sorgularlar, acaba derler..
Pek çok kişi;
Yaşananlarda kaderden başka payı olan var mıdır?
Yapılan hatalar nelerdi?
Tekrarlanmaması için çıkarılacak dersler çıkarılabiliyor mu?
Acaba dünyaya açılmış bu Hizmet, kendini Dünya’ya hazırlayabiliyor mu?
gibi sorular soruyor.
Bazen sorular bunun amacı ne ola ki dedirtiyor, bunda gariplik var değil mi tepkisi verdiriyorsa da.. Duamız salih niyetle yola çıkan herkesin, selamete ulaşması yönünde..
Bunca sorunun sorulduğu bir dönemde ben de Hizmet benim için neyi ifade ediyor diye sordum.. Sizinle paylaşmak istiyorum..
Hizmetten Anladığım..
En büyük farkı mensubu olan her ferde, seviyesi  ölçüsünde mesuliyet şuuru kazandırmasıdır. Bu hizmetin makuliyetine inanmış ortaokul çağındaki öğrenciden, 80 yaşına dayanmış, kadın erkek her bir ferde, Allah ve Rasulü’nün adını duyurabilmek, insanlara el uzatıp Ahiretlerini kurtarmak için ne yapabilirim heyecanını uyarmasıdır.
İnsanların kendi konumumda ben ne yapabilirim diyebilmesi ve bu anlayışla seviyesine göre, “Ben varım” diyebilmesidir.
Bu Hizmette ortaokullu çocuk da, üniversite mezunu bir genç te, ev hanımı da, emeklilik çağındaki mesleği konumu ne olursa olsun herkes ben ne yapabilirim sorusuna yanıt arar.
He ile anılan bu Hizmetin mensuplarının mümeyyiz vasfı budur. Budur bu insanları hayatını bu yola vakfettiren, mali imkanlarını tanımadığı ama özlemini çektiği ‘Altın Nesil’in hazırlanabilmesi için seferber eden, çantasını alıp ‘yarın ne oluru düşünmeden’ Dünyanın bilmediği coğrafyalarına hicret ettiren ve bunun bedelini ödemek için zindanları sürgünleri göze aldıran..
“Peygamber Efendimiz SAV ve arkadaşları bugün yaşasalardı ne yaparlardı?” sorusunun cevabını aramasıdır Hizmetin en önemli vasfı. Bunu Kur’an, Hadis ve Siyerle test edip hayata nasıl maledebilirizin arayışıdır.
Tarihin en büyük zulümlerine şahitlik ettiğimiz bu günlerde hala hizmet adına canla başla koşturan insanların en büyük sırrı budur. Türkiye’deki ‘Cadı avına’ rağmen hala birbirlerine el uzatmaya çalışanların motivasyon kaynağı bu bakış açısıdır Allah’ın izniyle.
Bu bir hayırhahlık müessesesidir. İyilik yapmak için güvenilir insanların bir araya gelip hayırda yarışmalarıdır.
Dost meclisinde yapılan, “nolacak bu memleketin hali” edebiyatının hayata yansıyan çözüm arayışıdır. Yani burada ‘Memleket’ veya ‘İslam Alemi’ edebiyatı yapılmaz.
Ortaya hayır namına birşey koymak isteyen insanların ümit kaynağıdır. Çünkü garazsız, kendini hesap etmeden, ‘başkalarına el uzatabilmek için’ fedakarlıklarla ortaya konan bir hayır yarışıdır. Nice güzel duygu ve niyette olan fakat güvenecekleri bir hayır mecrası bulamayan insanların tek başıma ne yapabilirim ki diyerek yaşadıkları inkisarı bitirmeye vesile olan bir Hizmet bu.
“Din nasihattir” hadisini sadece birine öğüt vermek olarak algılamayan, insanı kreş çağından alıp, 80 yaşındaki hayat yolculuğunda bile yanında olabilmeyi, hayatı helal dairede sürdürülebilmeyi hedefleyen bir cemaat bu Hizmet. Eğitim kurumlarıyla, dünyayı değerlendirebilmesi için haber, yayın ve medya organlarıyla, ekonomi alanında, gıda sektörüyle vb..
Değil Anadolu’da, tüm Dünyada eğitimle insanlara el uzatan, nesilleri ümit dolu geleceklere ulaştırmaya gayret eden bir Hizmet.
İslam Alemi nin makus talihini eğitimle aşabileceğine inanmamıza vesile olan bir Hizmettir bu. Dünyanın 170 ülkesinde aynı kaynaktan çıkmış bir simanın, size merhaba diyebilmesidir. Yetişmiş nesillerle, ‘evet bu iş olabiliyormuş’ dedirtebilecek bir ümit kaynağı bu Hizmet.
Bu Hizmetin 40 yıllık bir zaman diliminde ulaştığı noktayı, bunca güzellikleri sebep sonuca bağlamak ve matematiksel verilerle izah etmek çok zordur. Bence mümkün de değildir.
Tüm bunlardan dolayı Asrın Vazifelisi’nin arkasında çıkılmış manevi bir yolculuk olarak gördüm hep bu Hizmeti. Rabbimiz bizleri bu yol ve yol arkadaşları ile Rızasına ve Firdevslere ulaştırsın..
Fikret Bahar
Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here